Przejdź do głównej zawartości

Historia Polski od II do III Rzeczypospolitej w symbolach -lekcja biblioteczna dla PSP Przyłęk

 


Uczniowie PSP w Przyłęku wzięli udział w lekcji bibliotecznej  przygotowanej we współpracy z biblioteką szkolną opartą na edukacyjnej grze planszowej wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej ZnajZnak, która za pomocą 133 symboli opowiada historię Polski od 1914 do 1989 roku


 

Ilość informacji historycznych zawartych w przygotowanej prezentacji jest bardzo duża. Każdy przedstawiany w niej symbol miał wskazaną nazwę i przedział chronologiczny w historii Polski. W ciągu 30 minut uczniowie poznają 75 lat burzliwych dziejów historii Polski.  Tak znaczna ilość przekazanej wiedzy wymaga utrwalenia. Zatem zaprosiliśmy uczestników spotkania do krótkiej gry, w której wykorzystane zostały karty pomocy. Na każdej z nich znajduje się duży czytelny znak, a na odwrocie szeroki opis historyczny. Uczniowie mieli odnaleźć na otrzymanych kartach z zestawami symboli - symbol pokazany im na karcie pomocniczej i dopasowanie go do epoki. Wiedza, którą utrwalaliśmy w trakcie gry napływa do uczestników, jako czysta ciekawość i przyjemność płynąca z rozgrywki.


 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warsztaty filmowe II

                 Scenariusz i storyboard do filmu– warsztat 07.08.2022 Praca nad scenariuszami etiud „Symbole narodowe”. Kreatywne działania w małych grupach, każda z grup pracowała nad kilkoma wybranymi epokami. Zadaniem było wymyślenie sposobu realizacji każdej z etiud. Każda z grup zaproponowała kilka pomysłów do każdego filmiku. Następnie z pomysłów powstały scenariusze z uwzględnieniem aktorów, tekstów mówionych przez lektora, grafiką, animacją. Praca nad storyboardem do etiud.      

Już są na kanale YouTube

Symbol to znak, który nas identyfikuje, odnosi się do przeszłości i wspólnej historii. Symbole to nie tylko przedmioty, to również ludzie, daty i miejsca.  Zatem zapraszamy do obejrzenia wideobloga o symbolach, który przygotowała młodzież w trakcie cyklu warsztatów telewizyjno-filmowych  Zamieściliśmy na kanale YouTube filmy przygotowane w ramach zadania wszystkie 10 filmów w postaci playlisty pt. 10 Filmów Symbol, myśl, słowo, uczucie, działanie ... - pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=bsoaO8dDQzs&list=PLCTHrYZz4aYxSMtiOhPjnvJqgG8Yfouw_   Dlaczego wybraliśmy kanał YouTube?  Z YouTube korzysta ponad 40% internautów, oglądając dziennie miliardy godzin materiału. Co więcej, Youtube to także drugi na świecie najpopularniejszy serwis internetowy, jak również wyszukiwarka (zaraz po Google). Wśród użytkowników YT z pewnością znajdują się uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz użytkownicy różnych instytucji. Możliwość wyświetlania przygotowanych filmów to właśnie najskutecz

Symbol, myśl, słowo, uczucie, działanie ...- prezentacja etiud

  Efektem warsztatów filmowo-telewizyjnych, stały się finalne wersje montażowo przygotowanych filmów związanych z symbolami narodowymi i historycznymi, które zostały przekazane do akceptacji do Narodowego Centrum Kultury. Po zaaprobowaniu filmy stały się gotowe do publicznej prezentacji podczas pokazu, na które zaprosiliśmy uczestników warsztatów oraz ich rodziców i opiekunów. Prezentowane filmy wzbudziły w oglądających wiele emocji i mamy nadzieję, że tyle samo wzbudzą wśród innych oglądających, kiedy będą opublikowane on-line i dostępne do dalszych działań edukacyjnych.